Wyoming High School Football Scoreboard and Standings Week 8 2021

Kevin Koile - Sheridan Media

The dust has settled on the 2021 regular season, and the playoffs can now begin.

4A Sheridan’s next game is scheduled for Friday, October 29th at home vs. Cheyenne Central

2A Big Horn’s next game is scheduled for Friday, October 29th at Lyman

2A Tongue River’s season is over.

3A Buffalo’s next game is scheduled for Friday, October 29th at Jackson.

6-Man Kaycee’s next game is TBA.

4A Standings:

Sheridan gets #1 seed over Rock Springs due to head-to-head win

Natrona gets #4 seed over Thunder Basin due to head-to-head win

Sheridan 8-1

Rock Springs 8-1

Cheyenne East 7-2

Natrona 6-3

Thunder Basin 6-3

Campbell County 4-5

Kelly Walsh 3-6

Cheyenne Central 2-7

Laramie 1-8

Cheyenne South 0-9

4A Scores:

Sheridan 28 Thunder Basin 20

Rock Springs 31 Cheyenne East 15

Campbell County 33 Kelly Walsh 6

Cheyenne Central 58 Laramie 13

Natrona 51 Cheyenne South 27

3A East Standings: (Conference Record listed first, then overall record)

Lander wins point-differential tie-breaker vs. Buffalo and Worland for East #2 seed. Lander was +3, Buffalo was +2 and Worland was -5.

Buffalo gets East #3 seed over Worland due to head-to-head win.

Douglas 5-0, 7-1

Lander 3-2, 4-4

Buffalo 3-2, 5-3

Worland 3-2, 4-4

Riverton 1-4, 1-7

Rawlins 0-5, 0-8

3A West Standings:

Cody 5-0, 8-0

Jackson 4-1, 6-2

Star Valley 3-2, 4-4

Powell 2-3, 5-3

Evanston 1-4, 4-4

Green River 0-5, 0-8

3A Scores:

Douglas 16 Worland 7

Lander 22 Buffalo 12

Riverton 40 Rawlins 14

Cody 21 Jackson 15

Star Valley 51 Green River 7

Powell 39 Evanston 6

2A East Standings: (Conference Record listed first, then overall record)

Wheatland gets East #2 seed over Upton-Sundance due to head-to-head win

Big Horn wins point-differential tie-breaker vs. Tongue River and Newcastle for East #4 seed. Big Horn had +11, Tongue River had -2 and Newcastle had -9.

Torrington 7-0, 7-1

Wheatland 5-2, 6-2

Upton-Sundance 5-2, 6-2

Big Horn 3-4, 3-5

Newcastle 3-4, 3-5

Tongue River 3-4, 4-4

Burns 2-5, 2-6

Glenrock 0-7, 1-7

2A West Standings:

Lyman 7-0, 8-0

Lovell 6-1, 7-1

Big Piney 5-2, 6-2

Cokeville 4-3, 5-3

Thermopolis 3-4, 3-5

Kemmerer 2-5, 2-6

Mountain View 1-6, 1-7

Pinedale 0-7, 0-8

2A Scores:

Upton-Sundance 40 Big Horn 14

Tongue River 42 Glenrock 14

Torrington 24 Burns 6

Wheatland 40 Newcastle 38

Lyman 40 Mountain View 7

Lovell 21 Cokeville 6

Big Piney 27 Thermopolis 6 – Make-up game from week 2 that was played on Tuesday

Big Piney 37 Kemmerer 20

Thermopolis 42 Pinedale 20

9-Man East Standings:

Pine Bluffs 6-0, 8-0

Lusk 5-1, 6-2

Southeast 4-2, 4-4

Wright 3-3, 4-4

Lingle-Ft. Laramie 2-4, 3-5

Saratoga 1-5, 3-5

Moorcroft 0-6, 0-8

9-Man West Standings:

Shoshoni 6-0, 7-1

Rocky Mountain 5-1, 7-1

Wind River 4-2, 6-2

Riverside 3-3, 4-4

Greybull 2-4, 3-5

St. Stephens 1-5, 1-7

Wyoming Indian 0-6, 0-8

9-Man Scores:

Pine Bluffs 66 Moorcroft 0

Lusk 48 Saratoga 6

Southeast 40 Wright 6

Lingle-Ft. Laramie 31 Greybull 24

Shoshoni 46 Riverside 12

Rocky Mountain 80 St. Stephens 0

Wind River 54 Wyoming Indian 0

6-Man East Standings:

Midwest wins point-differential tie-breakers for #2 East seed vs. Guernsey-Sunrise and Kaycee. Midwest had a differential of +7, Kaycee had a differential of -2, and Guernsey-Sunrise had a differential of -5.

Guernsey-Sunrise gets #3 East seed over Kaycee due to head-to-head win.

Hulett 4-0, 7-0

Midwest 2-2, 4-4

Guernsey-Sunrise 2-2, 3-5

Kaycee 2-2, 3-5

H.E.M. 0-4, 0-6

6-Man West Standings:

Little Snake River 5-0, 7-0

Encampment 4-1, 6-1

Meeteetse 3-2, 4-2

Dubois 2-3, 4-4

Farson-Eden 1-4, 3-4

Burlington 0-5, 1-6

6-Man Scores:

Midwest 44 Guernsey-Sunrise 18

Encampment 65 Burlington 40

Kaycee 63 H.E.M. 6

Little Snake River 29 Farson-Eden 12

Hulett 40 Dubois 26

Off Week: Meeteetse



Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*