Sheridan County High School Volleyball Recap: Regional Tournaments 2021

Kevin Koile - Sheridan Media

Two volleyball teams from Sheridan County have qualified for the state tournament in Casper.

Big Horn:

The Lady Rams are the 2A East Regional Tournament Champions after defeating Wright 3-0 in the first round (25-20, 25-19, 25-16), Moorcroft 3-1 in the semi-finals (18-25, 25-17, 25-16, 25-21) and Sundance in the championship 3-2 (24-26, 25-14, 25-22, 14-25, 21-19).

BH is 20-12-1 on the season and will play Shoshoni in the first round of the state tournament on Thursday, November 4th at 3pm.

Scroll down to the bottom to see more on the 2A State Volleyball Tournament.

Tongue River:

The Lady Eagles placed 4th at the 2A East Regional Tournament.

TR defeated Glenrock in the first round 3-2 (25-21, 25-19, 21-25, 23-25, 15-9), then lost vs. Sundance in the semi-finals 3-2 (17-25, 26-24, 25-22, 14-25,15-10).

That put the team in the consolation bracket in an elimination game vs. Wright, but Tongue River prevailed 3-0 (25-23, 25-14, 25-13) to qualify for the state tournament.

TR then lost vs. Moorcroft in the 3rd place game 3-2 (23-25, 25-23, 25-22, 26-28, 15-7).

The Lady Eagles have a record of 15-11-2 and will play Riverside in the first round of the state tournament on Thursday, November 4th at 7:30pm.

Scroll down to the bottom to see more on the 2A State Volleyball Tournament.

Sheridan:

The Lady Broncs season came to an end at the 4A East Regional Tournament at Campbell County.

Sheridan lost in the first round vs. Cheyenne East 3-0 (25-12, 25-15, 25-21), and then lost in the consolation round vs. Cheyenne Central 3-2 (14-25, 20-25, 25-12, 25-19, 15-8) to end the season with a record of 9-22.

Arvada-Clearmont:

Because the Lady Panthers went 0-8 vs. 1A Northeast quadrant opponents, they did not qualify for the regional tournament, and their season ended with a record of 3-16-2.

2A Volleyball State Tournament at the Ford Wyoming Center in Casper:

Thursday, November 4th:

(#1E) Big Horn vs. (#4W) Shoshoni – 3pm

(#2W) Rocky Mountain vs. (#3E) Moorcroft – 4:30pm

(#2E) Sundance vs. (#3W) Big Piney – 6pm

(#1W) Riverside vs. (#4E) Tongue River – 7:30pm

Friday, November 5th:

Consolation Round:

Big Horn/Shoshoni loser vs. Rocky Mountain/Moorcroft loser – 1pm LOSER OUT!

Sundance/Big Piney loser vs. Riverside/Tongue River loser – 2:30pm LOSER OUT!

Semi-Finals:

Big Horn/Shoshoni winner vs. Rocky Mountain/Moorcroft winner – 4:30pm

Sundance/Big Piney winner vs. Riverside/Tongue River winner – 6pm

Saturday, November 6th:

Matchups TBA based on Friday’s results.



Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*