Wyoming High School Football Scoreboard and Standings Week 6 2021

Kevin Koile - Sheridan Media

Some teams have already secured a spot in the playoffs, and some still have some work to do.

4A Sheridan’s next game is scheduled for Friday, October 15th at Campbell County at 7pm

2A Big Horn’s next game is scheduled for Saturday, October 16th at Tongue River at 6pm.

2A Tongue River’s next game is scheduled for Saturday, October 16th at home vs. Big Horn at 6pm.

3A Buffalo’s next game is scheduled for Friday, October 15th at Douglas at 6pm.

6-Man Kaycee’s next game is scheduled for Friday, October 15th at Midwest at 6pm.

4A Standings:

Sheridan 6-1

Thunder Basin 6-1

Cheyenne East 6-1

Rock Springs 6-1

Natrona 4-3

Campbell County 3-4

Kelly Walsh 3-4

Cheyenne Central 1-6

Cheyenne South 0-7

Laramie 0-7

4A Scores:

Sheridan 42 Kelly Walsh 0

Cheyenne East 33 Cheyenne Central 27 (Central was up 27-13 with 3:43 left in 3rd quarter. East would tie the score with 43 seconds left in 3rd quarter, then get the winning TD with 31 seconds left in the game.)

Natrona 35 Campbell County 2

Thunder Basin 55 Laramie 22

Rock Springs 65 Cheyenne South 0

3A East Standings: (Conference Record listed first, then overall record)

Buffalo 3-0, 5-1

Douglas 3-0, 5-1

Worland 2-1, 3-3

Lander 1-2, 2-4

Rawlins 0-3, 0-6

Riverton 0-3, 0-6

3A West Standings:

Cody 3-0, 6-0

Jackson 3-0, 5-1

Evanston 1-2, 4-2

Star Valley 1-2, 2-4

Powell 1-2, 4-2

Green River 0-3, 0-6

3A Scores:

Buffalo 42 Riverton 7

Douglas 2 Rawlins 0 – FORFEIT

Lander 17 Riverton 7

Cody 22 Star Valley 3 (First time in 30 years that Cody has won a home game vs. Star Valley)

Jackson 42 Evanston 7

Powell 48 Green River 0

2A East Standings: (Conference Record listed first, then overall record)

Torrington 5-0, 5-1

Wheatland 4-1, 5-1

Upton-Sundance 3-2, 4-2

Big Horn 3-2, 3-3

Burns 2-3, 2-4

Newcastle 2-3, 2-4

Tongue River 1-4, 2-4

Glenrock 0-5, 1-5

2A West Standings:

Lyman 5-0, 6-0

Cokeville 4-1, 5-1

Lovell 4-1, 5-1

Big Piney 2-2, 3-2

Kemmerer 2-3, 2-4

Thermopolis 1-3, 1-4

Mountain View 1-4, 1-5

Pinedale 0-5, 0-6

2A Scores:

Big Horn 26 Glenrock 0

Wheatland 20 Tongue River 14

Torrington 35 Newcastle 22

Upton-Sundance 21 Burns 12

Lyman 14 Thermopolis 6

Cokeville 30 Kemmerer 0

Lovell 49 Pinedale 12

Big Piney 27 Mountain View 7

9-Man East Standings:

Pine Bluffs 4-0, 6-0

Lusk 3-1, 4-2

Southeast 3-1, 3-3

Wright 2-2, 3-3

Lingle-Ft. Laramie 2-3, 2-4

Saratoga 1-3, 3-3

Moorcroft 0-5, 0-6

9-Man West Standings:

Shoshoni 4-0, 5-1

Rocky Mountain 3-1, 5-1

Wind River 3-1, 5-1

Riverside 3-2, 3-3

Greybull 2-3, 3-3

St. Stephens 0-4, 0-6

Wyoming Indian 0-4, 0-6

9-Man Scores:

Pine Bluffs 48 Wright 6

Southeast 48 Saratoga 16

Lingle-Ft. Laramie 53 Moorcroft 16

Rocky Mountain 21 Lusk 14

Shoshoni 67 Wyoming Indian 0

Wind River 76 St. Stephens 8

Riverside 14 Greybull 12 OT

6-Man East Standings:

Hulett 3-0, 5-0

Guernsey-Sunrise 2-1, 3-3

Midwest 1-1, 3-3

Kaycee 0-2, 1-5

H.E.M. 0-2, 0-4

6-Man West Standings:

Little Snake River 4-0, 5-0

Encampment 2-1, 4-1

Meeteetse 2-2, 3-2

Dubois 2-2, 4-2

Farson-Eden 1-2, 3-2

Burlington 0-4, 0-5

6-Man Scores:

Guernsey-Sunrise 42 Kaycee 35

Hulett 65 Midwest 6

Encampment 58 H.E.M. 12

Little Snake River 29 Meeteetse 23

Dubois 59 Farson-Eden 22

Off Week: Burlington



Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*